Jesteś tutaj

Strona główna » IX PUCHAR DYREKTORA WORD KATOWICE

 

Na placu manewrowym zmierzyli się najlepsi instruktorzy nauki jazdy

 

Zmagania profesjonalistów

 

Pokazali jak perfekcyjnie zapanować nad pojazdem i udzielić pierwszej pomocy
W katowickiej siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego odbyły się doroczne zawody organizowane dla instruktorów nauki jazdy. W sobotnie przedpołudnie 19 maja rozpoczęły się zmagania profesjonalistów, którzy na co dzień zarówno uczą kursantów debiutujących za kierownicą jak też nadzorują proces doskonalenia techniki prowadzenia pojazdów. Na placu manewrowym przy ul. Francuskiej w szranki stanęli więc ludzie cechujący się wysokim poziomem specjalistycznej wiedzy, doskonałymi umiejętnościami oraz bogatym doświadczeniem.

Precyzja i opanowanie

Uczestnicy zawodów o IX PUCHAR DYREKTORA WORD KATOWICE pod bacznym okiem sędziów rywalizowali w konkurencjach, których scenariusz mógłby przeciętnego kierowcę przyprawić o szybsze bicie serca. 
Wśród licznych sprawdzianów znalazło się m.in. precyzyjne parkowanie przodem i tyłem na planie krzyża z pozycji instruktora. Wiele emocji kibicom, korzystającym z możliwości dopingowania uczestników, dostarczył przejazd po wyznaczonym torze pojazdem wyposażonym w troleje. Troleje to symulator poślizgu montowany w miejscu tylnych kół. Utrzymanie wówczas prawidłowego kierunku jazdy wymagało sprawności nabytej dzięki wieloletniemu fachowemu przygotowaniu zawodników. Podobnie zresztą jak zawracanie przy użyciu biegu wstecznego z talerzem Stewarta, czyli prostym urządzeniem testującym płynność jazdy. Ćwiczenie autorstwa trzykrotnego Mistrza Świata Formuły 1 polegało na starannym pokonaniu wyznaczonej trasy w taki sposób, aby utrzymać piłeczkę w obrębie talerza umieszczonego na masce samochodu. Przy pięknej, słonecznej pogodzie być może łatwiej też było przejechać slalomem do przodu i do tyłu pomiędzy pachołkami, a także motocyklem po wyznaczonym torze. 

 


Zdobywca pucharu

Po podliczeniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach najwyżej sklasyfikowano ZBIGNIEWA HYŻEGO reprezentującego Auto-Szkołę „Hyży” z Bełchatowa, który uzyskał tym samym Puchar Dyrektora WORD Katowice. Zawodnikowi temu przyznano również tytuł „Najbardziej wszechstronnego instruktora”. Tryumfował on ponadto w nieobowiązkowej dla wszystkich kategorii „Przejazd pojazdem jednośladowym”. Drugie miejsce w rywalizacji o Puchar Dyrektora WORD zajął MARCIN KOTOWICZ będący przedstawicielem Ośrodka Szkolenia Kierowców „KLIŚ” z Katowic, a na trzeciej lokacie uplasował się BARTOSZ ŚMIAŁKOWSKI występujący w imieniu OSK Liga Obrony Kraju z Dąbrowy Górniczej.


Ratowanie ofiar wypadku

- Instruktorzy zmierzyli się również w sprawdzianie z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zwycięzca otrzymał jednocześnie Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Warto podkreślić, że o ile w przypadku pozostałych konkurencji poziom zawodników był bardzo wyrównany, to wyniki uzyskane z udzielania pierwszej pomocy znacznie się między sobą różniły. Przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że instruktorzy na co dzień zajmują się szkoleniem i w zakresie prowadzenia pojazdów są prawdziwymi ekspertami. Nie każdy jednak ma okazję do szlifować umiejętności praktyczne w ratownictwie. Stąd najlepszy zawodnik uzyskał 9 punktów, a najsłabszy tylko 3 punkty. Dodać jednak należy, że służby medyczne wyjątkowo wysoko postawiły „poprzeczkę”, co oznacza, że nawet rezultat z samego dołu tabeli świadczy o umiejętności właściwego udzielenia pomocy – ocenia sędzia główny Krzysztof Tomczak z WORD Katowice.

Uczestnicy testowali swoje zdolności do odpowiedniego podstępowania z rannymi podczas np. resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy zaopatrywana osób, które doznały obrażeń w wyniku wypadku drogowego. Zwycięzcą został BARTOSZ ŚMIAŁKOWSKI, który zdobył też puchar Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Zapraszamy w 2019 roku

Do Katowic na zawody przybył m.in. Krzysztof Szymański, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców. Izba jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą i reprezentującą interesy przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie szkolenia kierowców oraz transportu drogowego.

- W przyszłym roku wraz z Polską Izbą Gospodarczą Ośrodków Szkolenia Kierowców planujemy przy okazji jubileuszowej, dziesiątej już edycji, zmagań o Puchar Dyrektora WORD zorganizować ogólnopolski turniej mający wyłonić „Instruktora Roku 2019” – zapowiada Krzysztof Tomczak.

Gościem zawodów był ponadto Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Nie zabrakło oczywiście dziennikarzy „Auto Radia” RADIA KATOWICE, które kolejny już raz objęło patronat medialny nad przedsięwzięciem.

DAR

 

Dodaj komentarz

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
* Regulamin zamieszczania komentarzy